ଗୁରୁଦକ୍ଷୀଣା ଉତ୍ସବ - ଗୁରୁଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅବସର

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଳା ପରମ୍ପରାରେ ଗୁରୁମାନେ କେବଳ ଶିକ୍ଷକ ନୁହଁନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେବତା, ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଯେଉଁମାନେ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରନ୍ତି; ପିତାମାତା ଯେପରି ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରନ୍ତି |
କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭରତନାଟ୍ୟମ୍ ନୃତ୍ୟ ପରିଵେଷଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିତ୍ତିକ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ତଥା ଶିକ୍ଷକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ - କ୍ୟାରିୟରର ମୂଳ ସମୟରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୋଡ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ନୃତ୍ୟରେ କ୍ୟାରିଅର ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଵେଳେ ତାଙ୍କ ଗୁରୁ ବିମ୍ବାଧର ଦାସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା, ସମର୍ଥନ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ଅକ୍ଷମତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିଲେ | ନିଜ ଗୁରୁଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଵା ପାଇଁ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ, ଗତ ସତର ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିଆସୁଛନ୍ତି |

ଏହି ଉତ୍ସବ ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଶାରୀରିକ କିମ୍ବା ମାନସିକ ଅକ୍ଷମତା ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଉତ୍କର୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ଉତ୍ସବର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭରତନାଟ୍ୟମ୍ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ 
ପରିଵେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a comment