ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଟିପ୍ସ

ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ସହିତ ସର୍ଦ୍ଦିରେ ଭରା ନାକ ଆପଣଙ୍କୁ କାମ କରିବାର ସ୍ପୃହାକୁ କମ କରିପାରେ

ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵର ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥା ଯାହା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଋତୁରେ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଉପର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର ସଂକ୍ରମଣ - ନାକ, ପାଟି, ଗଳା ଏବଂ ଫୁସଫୁସରେ  ଜୀବାଣୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥାଏ । 4-5 ଦିନରେ ଥଣ୍ଡା ଭଲ ହୋଇଯାଏ । ସାଧାରଣତ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵରର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୱର ଥଣ୍ଡା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥକାପଣ, କାଶ, ନାକର ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଯେପରିକି ନାକ ବନ୍ଦ ହେବା, ପ୍ରବାହିତ ନାକ , ଛିଙ୍କିବା ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦିଏ । ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସହିତ ଏକ ନାକ ବନ୍ଦ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ କାମ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଏହି ସମୟରେ କାମ କରିବାକୁ ଇଛା ନହେବା ସହିତ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାତାର ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ଅବାଞ୍ଛିତ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । 

ଔଷଧର ଭୂମିକା

କୌଣସି ଔଷଧ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ କୁ ଭଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କଦାପି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅନେକ ଓଭର-ଦି-କାଉଣ୍ଟର (ଓଟିସି) ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଯାହା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵର ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏସିଟାମିନୋଫେନ୍ (ଟାଇଲେନୋଲ୍) ଏବଂ ଆଇବୁପ୍ରୋଫେନ୍ (ଆଡଭିଲ୍, ମୋଟ୍ରିନ୍) ଜ୍ୱରକୁ କମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିଥାଏ । ଡେକ୍ସଟ୍ରୋମେଥୋରଫାନ୍ ପରି ଆଣ୍ଟିଟୁସିଭ୍ କାଶକୁ ଦମନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।  ଗୁଏଫେନେସିନ୍ (ରବିଟୁସିନ୍, ମୁକୋଫେନ୍, ମୁକିନେକ୍ସ) ପରି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଔଷଧଗୁଡିକ ଶ୍ଵାସକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ କାଶକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଆଣ୍ଟି-ଫ୍ଲୁ ଔଷଧ ଗୁଡିକ ଆମାଣ୍ଟାଡାଇନ୍, ରିମାଣ୍ଟାଡାଇନ୍ ଲକ୍ଷଣକୁ ସାମାନ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଫ୍ଲୁ ପରି ଲକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ 48 ଘଣ୍ଟାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲେ ହିଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । 

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ବିରକ୍ତିକର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଯାହା ଆପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଆରୋଗ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅଂଶ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସଂକ୍ରାମକ ଉତ୍ସ ସହିତ ଲଢିଥାଏ । ଜ୍ୱର ହେଉଛି ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରି ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ଉପାୟ । କାଶ ହେଉଛି ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ଗଳା ସହିତ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ସଫା କରିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ଜୀବାଣୁ ବାହକର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଜ୍ଵରରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଡିକୋଙ୍ଗେଷ୍ଟାଣ୍ଟ କାଶ ସିରପ, ସ୍ପ୍ରେ, କ୍ୟାପସୁଲ କିମ୍ବା ଏକ ଇନହେଲର ବ୍ୟବହାର କରିବ ସେଗୁଡିକ ସାମୟିକ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଆମ ଶରୀରରୁ ଜୀବାଣୁ ବିଲୋପ ନକରି ସେମାନେ କେବଳ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ସାମୟିକ ଭାବେ ଘୋଡେଇ ଦିଅନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଔଷଧଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ଅନେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଉପଲବ୍ଧ ଯାହାକି ଖରାପ ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ନଥାଏ । 

ଲକ୍ଷଣ ଦୂର କରିବାରେ ଘରୋଇ ଉପଚାରର ଭୂମିକା:

କୁଳୁକୁଞ୍ଚା

ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସହଜ କରିବାରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଆପଣ ଏକ କପ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାଇ କିମ୍ବା ଅଧା ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ମହୁ ସହିତ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାର୍ଗଲିଂ (କୁଳୁକୁଞ୍ଚା) କରିପାରିବେ । ତେବେ କୁଳୁକୁଞ୍ଚା କରିବା ସମୟରେ ପାଣି ଯେପରି ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ନ ହେବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବେ। 

ବାମ୍ଫ (ବାଷ୍ପ) ନେବା 

ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁଁ ନାକ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ଏହି ସମୟରେ ବାମ୍ଫ ବା ବାଷ୍ପ ନେବା ସବୁଠୁ ଆରମଦାୟକ ସହ ଲାଭବାନ ହୋଇଥାଏ। ବାମ୍ଫ ନେବା ଦ୍ଵାରା ନାକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଚାପ କମିଯାଏ । ବାମ୍ଫ ନେବା ନାକ ଏବଂ ଗଳାର ଟିସୁକୁ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ  ନିଶ୍ୱାସକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଫୁଟିବା ପାଣିରେ ଇଉକ୍ଲିପଟସ୍ ତେଲ (3-6 ବୁନ୍ଦା) ମିଶାଇ ବାମ୍ଫ ନେଇପାରିବେ। 

ବହୁ ପରିମାଣରେ ପାନୀୟ ପିଅନ୍ତୁ

ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ । ଉଷୁମ ପାଣି ବାରମ୍ବାର ପିଇବା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ଶରୀରରୁ ବାହାର କରିଦିଏ ।  ପ୍ରଚୁର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବିଲୋପନ ପାଇଁ ଏବଂ ଶ୍ଵାସକୁ ଏକତ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଆପଣଙ୍କ ଗଳାକୁ ଆର୍ଦ୍ର କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଡିହାଇଡ୍ରେଟ୍ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । 

ସେହିପରି ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପଶମ ପାଇବା ଏବଂ କାଶକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ହର୍ବାଲ ଚା’ର ଉପଶମକାରୀ ଏବଂ ଲାଭଦାୟକ ଗୁଣ ରହିଛି। 

ଲେମ୍ବୁ ଓ ମହୁ ମିଶ୍ରିତ ଚାରେ ରହିଥିବା ଭିଟାମିନ ସି ଥଣ୍ଡା ଓ ଜ୍ଵର ସଂକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଖରଖର ଯୁକ୍ତ ଗଳା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । 

ଇଚିନାସିଆ ହର୍ବାଲ୍ ଚାରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ସହିତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭରପୂର ଥାଏ ଯାହା ଏହି ସମୟରେ ସେବନ କରିବା ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। 

କାମୋମାଇଲ ଏବଂ ପେପର୍ମିଣ୍ଟ - କାମୋମାଇଲ ଚା’ର ଆଣ୍ଟିସ୍ପାସମୋଡିକ କ୍ରିୟା କାଶ ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପେପରମିଣ୍ଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଜମା ହୋଇଥିବା ସାଇନସ୍ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିକାର ଅଟେ । 

ଅଦା ଚା - ଅଦାର ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଏହାକୁ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ଗରମ ସୁପ୍, ବିଶେଷକରି ମସଲାଯୁକ୍ତ ସୁପ୍ ନାକରୁ ଜମି ରହିଥିବା ପାଣି ବାହାର କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। 

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ହର୍ବସ୍

ହର୍ବସ୍ରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାନୀୟ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ।  ତୁଳସୀ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା, ଆମଲା, ଗୋସ୍ବେରୀ ଏବଂ ଟିନୋସ୍ପୋରା କର୍ଡିଫୋଲିଆ ଆଦି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଫ୍ଲୁ ସଂକ୍ରମଣର ଅବଧିକୁ ଏହି ସବୁ ହର୍ବସ୍ କମ କରିଥାନ୍ତି। 

ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ

ଏହି ସମୟରେ ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆରୋଗ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍-ସିରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ବେଲପତ୍ର, ଟମାଟୋ, ବିରି, ଧନିଆ ପତ୍ର, କିୱି, ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଥିବାରୁ ସେଗୁଡିକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ଭାଇରସକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଭଲ ରୂପେ ପାଚନ ହୋଇପାରିବ । 

ଯୋଗ

ଯେତେବେଳେ ନାକ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କାମ କରିବାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଇଚ୍ଛୁକ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଯୋଗ-ଆସନ ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୃଢ କରିବ । ଏତଦ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସବୁ ଆସନ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଛିଙ୍କିବା, କାଶ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ସବୁ ଆସନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ହେଡଷ୍ଟାଣ୍ଡ (ଶୀର୍ଷାସନ), ଶୋଲ୍ଡର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ (ସର୍ବାଙ୍ଗସାନ), ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ ଫରୱାର୍ଡ ବେଣ୍ଡ (ଉତ୍ତାନସନ), ଶିଟେଡ ଫରୱାର୍ଡ ବେଣ୍ଡ (ପଶ୍ଚିମୋଟ୍ଟାସନ) ଓ କୁରମାସନ (କଇଁଛ ଆସନ) ପ୍ରମୁଖ। 

ସେହିପରି ରାତିରେ ଶୋଇବାବେଳେ ନାକ ବନ୍ଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମୁଣ୍ଡ ତଳେ ଆଉ ଏକ ତକିଆର ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ । 

ବାରମ୍ବାର ଥଣ୍ଡା ଓ କାଶ ହେବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଜୀବାଣୁମୁକ୍ତ ରଖିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢି ଥାଏ।  ଯଦି ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ଓ ଜ୍ଵରର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ରହୁଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ । 


Leave a comment